Otcovstvo - druhý krok

Autor: Peter Falis | 10.7.2011 o 11:29 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  597x

Pôrod a čas po ňom sú dôležité na zjednotenie, manželka sa stáva aj mamou a manžel aj otcom. Stále sú však  predovšetkým manželia.

Pôrod je čas, keď sa naše rodičovstvo stane viditeľným a neprehliadnuteľným. 

Ako sa však na pôrod pripraviť, ako byť poruke manželke, ako reagovať na jej požiadavky. Samozrejme, že je rozdielne, či je pôrod prirodzený alebo "cisársky".

Nie je až tak dôležité, aby bol manžel pri pôrode za akúkoľvek cenu. Prosím ženy, aby do toho mužov netlačili. Ak ste slabšej povahy, môže to priniesť ešte viac problémov pre pôrodný tím.

Čo je teda dôležité?

- Pripravovať sa na pôrod spolu. Spolu nakupovať výbavu do pôrodnice, spolu ju pripraviť, aby bola poruke, keď nastanú kontrakcie. Samozrejme pripraviť súrodencov, dom, alebo byt na príchod ratolesti.  Ak sa v nemocnici, kde chceme rodiť, vyskytne možnosť prehliadky, využite to, budete sa cítiť istejšie, ak poznáte priestor a budete vedieť manželku usmerniť a upokojiť.

 - pozorne počúvajte vysvetlenie lekárov, sestier ,aké sú možnosti, čo môžete použiť na uľahčenie pôrodu. Povzbudzujte manželku, aby sa nebála a nezazmätkovala s príchodom na "čakačku"(miesto, kde sa čaká na samotný pôrod, teda keď sú kontrakcie častejšie)

- Na čakačke môžete byť, aj keď ste precitlivený, manželku to veľmi podporí a povzbudí. Nesnažte sa v tejto situácii riešiť akékoľvek problémy, nie je na to vhodný čas.

- po príchode na pôrodný sál sa stávate predlženými rukami manželky, pozorne počúvajte, čo potrebuje a komunikujte to na stranu pôrodného tímu. Taktiež nezabudnite komunikovať opačne. Vaša úloha je držanie manželky za ruku, sledovanie jej pocitov a požiadaviek, občasné fotenie, ak ste sa na tom dohodli.

- po samotnom pôrode dôrazne vyžadujte priloženie bábätka k prsníku manželky. V tomto emocionálnom a telesnom vypätí to bude pre ňu povzbudenie a posilnenie. Po pôrode by ste mali ostať ešte aspoň 45 minút s manželkou na sále. Využite tento čas na nežné slová a pohladenia. Tešte sa spolu.

- po pôrode neváhajte a navštívte manželku každý deň a zabezpečte, aby jej nič potrebné nechýbalo.

- oslava príchodu drobca na svet v chlapskom kolektíve je výborným časom na relax a vypustenie emócii. Prosím Vás, nie je to o tom, aby sme sa opili do nemoty, manželka nás totiž môže potrebovať, rovnako ako ďalšie deti. Poznám totiž prípady, keď alkohol spôsobil v tejto situácii doslova tragédie.

- doma naša služba nekončí, nakoľko je manželka slabá a potrebuje nás ona i dieťa.

Nezabudnite, že žena sa matkou stáva po pôrode, ale muž si  musí otcovstvo vybudovať. Preto je dôležité načas posunúť iné aktivity nabok. Neznamená to, že máte všetko ukončiť, len prerušiť  a do budúcna preriediť podľa priority, aby sme boli manželom pre manželku a otcom pre dieťa.

Pre kresťana je priorita modlitba. Modlitba za pôrod, zdravie, pokoj. Ak ste členom nejakej modlitbovej skupiny alebo spoločenstva, poproste o modlitbu. Pán sa stará.

Určite som nepovedal všetko, čo je dôležité pred, pri a po pôrode, ale aspoň som Vám ozrejmil niektoré dôležité fakty.

Očakávanie bábätka je úžasné,  ale držať narodeného človiečika na rukách a viesť jeho život je začiatok otcovstva na plný úväzok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?